Trafik Adabı Dersi

Trafik Adabı Dersi

Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü kurslarına ‘trafikte adab-ı muaşeret’in anlatılacağı ders ile ilgili çalışma başlattı. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise, sürücü kurslarına yeni eklenen ‘trafik adabı’ dersinin içeriğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.Yelkenci, trafikte sürücülerden yayalara kadar herkesin trafik adabıyla ve genel gördü kurallarıyla ilgili problemler yaşadığını dikkat çekti.

Hakkı olmadığı halde birbirinin önüne geçen, sinyal vermeden şerit değiştiren, emniyet şeridi ihlal eden, kavşakta sıra bekleyen aracın önüne geçen bir çok sürücü bulunduğunu dile getiren Yelkenci, “İnsanların birbirine saygı göstermedikleri, birbirlerinin haklarını çiğnedikleri, nezaket kurallarını hiçe saydıkları bir trafiğin içinde seyahat ediyoruz ve sürücü olan veya olmayan herkes evine zihinsel yorgunlukla dönüyor. Bunun sebebi insanların trafikte sürekli hakkını korumak için mücadele etmek zorunda kalması” dedi. Yelkenci, insanların haklarını korumak için trafikte sürekli teyakkuz halinde bulunduğunu belirtti.

“Trafiğin bu hali bize yakışmıyor” diyen Yelkenci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğan Cüceloğlu’nun çok güzel bir tanımlaması var. ‘Bir milletin nasıl bir millet olduğunu anlamak istiyorsanız, trafiğine bakın’ diye. Eğer bizim milletimizi trafiğin durumuna göre değerlendirecek olursak, sınıfta kaldığımızı söyleyebiliriz. İnsanlarımız kuralları biliyorlar. İşte kırmızı ışıkta geçmemeleri ve emniyet şeridini kullanmamaları gerektiğini, takip mesafesini… Ama bunları uygulamıyorlar. Bize göre uygulamaların en önemli sebebi motivasyon eksikliği. Bunu sağlayacak motivasyon da trafik adabıdır. Kuralı bilmek önemlidir ama trafik adabını edinmiş olmak o kuralı uygulamayı getirir. ”

Sürücülerin trafik adabına sahip olduğunda insan haklarına ve diğerinin hakkına saygıyı da edineceklerini belirten Yelkenci, trafik adabının mutlaka sürücü eğitimlerinin içinde yer alması gerektiğini dile getirdi. Sürücü eğitimleriyle ilgili son dönemde saatlere ve eğitimlerin şekline yönelik bir çok değişiklik yaptıklarını anımsatan Yelkenci, muhtevayla ilgili çalışmalar da yapılması gerektiğini söyledi.

 

kadersiz35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.