Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigara alışkanlığı tedavisi çok zor olan hem psikolojik hemde fizyolojik bir rahatsızlıktır. Bunun için gerekirse hekimlere ve ilgili sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Eğer sizler içinizde bırakma isteği hissediyorsanız milyonlarca kişi kimi destek almadan da bunu halledebilirsiniz. Genellikle gerçek tiryaki olup olmadığınızı tespit etmeniz gerekir. Uzun lafın kısası sabah kalkar kalkmaz sigara içme isteğiniz oluyorsa ve içiyorsanız siz tiryakisiniz. Gerçek tiryakiler sabahları diğer saatlere oranla daha çok sigara tüketirler.

Hep söylenen söz “İlk önce kafanda bitir. Her şey kafada bitiyor” gibi şeyler duyarsınız. Evet kararlı olmak ve kurtulmayı istemek çok önemli ama işim bide bağımlılık ve kanımıza işleyen nikotin kısmı var. Kafamızda bitirsek bile vücudumuz isteyecek.

Sigarayı bırakmak istiyorum diyorsanız eğer bu işe sabah kalktığınızda başlamalısınız. Sabah kalkın yüzünüzü yıkayın güzel bir kahvaltı yapın temiz hava alın ve kendinize vakit geçirecek bir şeyler bulun çalışıyorsanız bu kolay olacaktır ama evde duruyorsanız kesinlikle bir iş bulun kendinize. Bir şeyler tamir edin bayanlar örgü örebilir, yazı yazabilirsiniz, çiçek dikin,kitap okuyun ama mutlaka kafanızı dolu tutun.

Çevrenizden gelen “bırakamazsın sen yaaa, kolay mı o işler, bir taneden bir şey olmaz” gibi sözlere itibar etmeyin. Güçlü bir iradeye beyine sahip olan herkes bunu yapabilir.

Gün içinde saatler ilerledikçe kafanızda bir boşluk uyuşma ve aşırı istek hisleri olacak. Küçük bir dipnot patlıcanda nikotin bulunur. Patlıcanlı yemekler tüketirseniz nefsiniz az da olsa körelecektir.

Ayrıca ben bu kadar iradeli değilim bir destek olmalı diyorsanız İbrahim Saraçoğlu’nun verdiği bilgiler ışığında karabaş otunu demleyip sigara içme isteğiniz geldiğinde ağzınızda gargara yapıp tükürseniz size yardımcı olabilir. Günde bir kere çayını yapmanız yeterli 24 saat yaptığınız kür taze kalacaktır. Bunun dışında sigarayı bıraktırma sakızı v.b ürünler deneyebilirsiniz.

Bu sancılı bir dönem olacak bu dönem içerisinde nefes alma duyunuz gelişme gösterecek dolabınızdaki bütün kıyafetleri yıkama isteği duyacaksınız. Onların ne kadar kötü koktuğunu anlayacaksınız. Yanınızda içmeyen insanların çektiklerini göreceksiniz. Onlar için birer yürüyen kültabağı konumundasınız. Herşeyden önde yaşam kaliteniz artacak, kendinize saygınız artacak.

Çocuklarınıza torunlarınıza sigarayı içmemelisin dediğinizde kesin ve ezilmeden bunu söyleyeceksiniz.

 

kadersiz35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.