Nuh’un Gemisi

Nuh’un Gemisi

Nuri Emminin Büyük Gemisi !

Eskiler bilir hatta hatırlayanlar diyelim…

1970 yıllarında AFYON – SULTANDAĞI arasında  otobüs taşımacılığı yapan Halil Sakarya’ya ait Nuhun Gemisi adlı otobüs o zamanlar Hürriyet Gazetesi muhabiri Muzaffer NAL adlı gazetecinin dikkatini çekmiş ve gazeteci muhabir o zamanlar bir gazete yazısında haber yapmış ve gazetede çıkan bir haber ile tanımıştık bu “MODERN NUHUN GEMİSİ’’ ni.

Aslına bakarsanız bu modern Nuhun Gemisi otobüsününde o tarihten bildiğimiz Nuhun Gemisinden farkı yok. Neden diye sorarsanız eğer yolcu olarak ne ararsanız var. Köpek, eşek, koyun, tavuklar…Bildiğiniz her türden canlı hayvan olurdu araç içinde; yolcular haricinde… Hepsi bir arada yolculuk yapıyordu. Düşünün araç ortasına kadar koltuk olan bir otobüs, arkadaki koltukları sökülüp ortaya çıkan boşluk diğer yolculara tahsis edilen bir otobüs. Diğer yolcular kim peki diye soracak olursanız eğer? O yolcular canlı hayvanlar…

Araç sıkıntısı olduğundan çok kıymetliydi bu araç yöre halkı için. Mesela Sultandağı ilçesinden sabah ve ikindi vakti geçerdi. Beşkavaklılarda iyi bilir Nuhun Gemisini.

Hatta aracın bakımları Akşehir sanayinde yapılırdı. O zamanlar sanayide çalışanlar bilirler. Motor bakımı veya elektrik teçhizatı bakımı için ya da kapılar için vb. işler için sık sık Akşehir sanayisine gelirdi. E ne de olsa Nuhun Gemisi bu sürekli bakımlı olmak zorunda eee ne de olsa can taşıyor de mi …?

Heeey gidi günler heeey….

kadersiz35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.