Çamaşırların Yıpranmasını Önlemek

Çamaşır yıkamak sorun haline gelmese bile artık bazen makinadan çıkardığımız çamaşırların tüylendiğini veya renginin soluk olduğunu görürüz. İşte bu tam bir kabustur çünkü yaşanmış bu durumların geri dönüşü yoktur.

Çamaşırlar makinada yıkanırken öncelikle çamaşırların cinsine en uygun program seçilmelidir. Uzun süren ve yüksek ısıdaki programlar çamaşırlara ciddi zararlar verir. Ayrıca alışveriş yaparken ucuz ürünler tercih ettiyseniz bu ürünleri ayrı bir şekilde önce elinizde yıkamalısınız. Genellikle ucuz ürünler boya salarlar.

Makinaya attığınız çamaşırlar birbiriyle uyumlu olmalı bir banyo paspası ile en sevdiğiniz tişörtü beraber atamazsınız. Yani işin en başında ayıklama yöntemi yani renkliler beyazlar çok kirli olanlar hijyenik olması gereken iç çamaşırlar katagorilere ayrılmalı.

Kullandığınız deterjanda çamaşırların temizlenmesinde ve kokmasında önemli bir faktördür. Bu nedenle çokiyi markalar olmasa bile orta dereceli hijyenik açıdan kendini kanıtlamış markalar tercih edin. Haftalarca üst üste giydiğiniz çok sevdiğiniz kazağınıza bir süre veda edin 3 günde bir yıkanan kazak 2 ay içinde giyilmez hal alacaktır.

Çamaşır suyu ve benzeri sert kimyasalları makinanıza eklemeyin. İnatçı zor lekeleri çıkarmak istiyorsanız bunlar için özel geliştirilmiş leke çıkarıcıları kullanın. Bu leke çıkarıcıları makinenin içinden ziyade lekenin üzerine dökmeyi tercih edin. Güçlü leke çıkarıcılar ne kadar masum görünseler de sonuçta güçlüler adı üstünde diğer hassas dokulu çamaşırların dokusunu bozabilir.

Kesinlikle yumuşatıcı kullanın.

Yıkama işlemi bittikten sonra kurutma aşamasına gelince temel kural çamaşırları evin içinde kurutmuyoruz. Bu hem çamaşırlarınızda kötü kokulara neden olur hemde evinizde rutubet olmasına sebep olur. Hava müsait olduğu sürece dışarda temiz havada kurutmaya özen gösterin.

Çamaşırları asarken çok sıkı mandallar kullanırsanız mandal izlerini yok etmek için savaş verirsiniz. İz yapmayan mandallar tercih edin.

Kazak tişört ceket gibi üst giyim elemanlarını asarken etek uclarından tutturursanız bir müddet sonra tişörtün eteklerinin yanlarının uzadığını, orta kısımların havada kaldığını göreceksiniz. Bunun için bu tür çamaşırları ip tam ortasından geçecek şekilde sermeniz şekil bozukluğunu önleyecektir.

Ütü çamaşırları hem yenileyen, hem güzel ve düzenli gösteren hem de mikropların önlenmesini sağlayan bir işlemdir. Örneğin ütülenmiş havluların hem mikropları kırılmış olur hem de havaleleri azaldığı için saklama dolabında daha az yer kaplarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.